הרצאות ומפגשי סופר

       ילדה רעה ירושלים

במפגש סופר מרתק ותזזיתי נשמע על הרקע של גלית כסופרת ומספרת סיפורים: הטכניקות הסיפוריות שסבתה העבירה לה בילדותה, קשיי ההגירה וקווי השבר בין הערים השונות- שדרות, אשדוד וירושלים. נשמע מדוע דווקא אזורי השוליים שופעים ופוריים ביצירה לעומת הטון האחיד שמכתיב המיינסטרים. כמו כן, נשמע על חוויות משולחן הכתיבה: מה עושים עם דמויות מרדניות שבורחות מהעלילה, מהם מקורות ההשראה, מהו תהליך העריכה, האם באמת יש מחסום כתיבה ואיך מתמודדים עם ביקורת.


 כישוף ודמיון בחסות ההיי טק

הדמיון אינו נחלתם של סופרים ואמנים בלבד. בהרצאה נדגים את הקשר בין מדע, דמיון וכישוף וכיצד הדמיון יכול לפתור בעיות טכניות ולגשר על הבלתי אפשרי. בעזרת תרגיל כתיבה יצירתי נלמד להשתחרר מדפוסי החשיבה השגרתיים.


                              כיצד לגרום לילדיכם לקרוא ומדוע בכלל לעשות זאת?                       

אין מראה מלבב מילד שראשו תקוע בתוך ספר ושאיננו מגיב לסביבה. בהרצאה נספר כיצד הקריאה מלמדת להתמודד עם בעיות חברתיות, כיצד ניתן להשיג ריכוז בעולם מהיר ושטחי, ונפתח שערים לעולמות קסומים ונפלאים בהם הילדים יכולים לשוטט כאוות נפשם.


      מפגש סופר לילדים ולבני נוער

במפגש נחשוף סודות מחדר הכתיבה: כיצד מתחילים לכתוב? איך בונים דמויות בדיוניות ועולם עם חוקים משלו ומה עושים עם ביקורת לא טובה? בסוף המפגש יינתן זמן לשאלות מצד הקהל הצעיר.

                                                                           סדנת כתיבה 

מכל סוגי האמנויות הקיימים, נדמה שהכתיבה הספרותית זוכה אצלנו ליחס דוערכי
מצד אחד, כולנו למדנו לאחוז בעט בילדותנו, ולכן נדמה שצריך רק לחבר אות לאות וכבר יגיע הסיפור מאליו. מצד אחר, יש הטוענים שאי-אפשר ללמוד כתיבה, שהיא עניין מולד.
לפי השקפת עולמי, הכתיבה הספרותית ממוקמת בכבוד בפנתיאון האומנויות ושולחת ידיים, ללא הרף, למוזיקה מימין ולציור מאחור. וכשם שבלימודי פסנתר יש להתאמן, להריץ אצבעות, לחזור שוב ושוב על קטע מסוים ולמחוק קטע אחר, כך גם בכתיבה. 

בסדנה זו אני שואפת להסיר את הרומנטיות שדבקה בכתיבה על לא עוול בכפה ולהתייחס אליה כאל מלאכה לכל דבר ועניין: לפעמים צריך להבריג, כמעט תמיד צריך למחוק. פה צריך להדגיש, ושם כדאי לבנות את הדמות מחדש כדי שתתחיל לצעוד מעצמה. 

כחלק מהלימוד בבית המלאכה הספרותי שלנו נאמץ דוגמאות מהמוסכניקים הטובים ביותר בהיסטוריה הספרותית. בעזרת רשימה מומלצת מאוד וקטעי טקסטים של דיקנס, קארבר, המינגוויי, שולמית הראבן, בוריס ויאן ועוד, נלמד את המלאכה מהמומחים בתחומם ונחדד את מיומנותנו, כל אחד לפי יכולתו וכישרונו. 

      


                                                                         סיור ספרותי 

סופר מוכשר ששרף את החלק השני של הרומן שלו, בגלל בת קול שהדהדה מתוך קבר, תייר ציניקן שלא ממש התפעם מהמקום הקדוש ביותר בעיר, משפחת-נשים מיוחדת ובראשה סבתא אימתנית שאינה מוכנה להיכנע לגורלה ועוד ועוד. בסיור ירושלמי בן שלוש שעות נשוטט ברחובותיה הקסומים של העיר ונכיר דמויות בדויות ונשמע על תהליך הכתיבה ומלאכת הסופר.